کتاب هایی متوسط

یادم است که در دبیرستان همان سال اول از میان گروه های فوق برنامه متعددی که وجود داشت، گروه معرفی کتاب را برگزیدم. الان هم دقت کردم که همان روحیه را دارم که انتخاب پیشینم درست بوده. بی دلیل نبود که کتاب کتابشناخت علوم انسانی را منتشر کردم! همه اینها از یک جا آب می خورد. بهرحال، فرصت حضور طولانی روزانه در اتوبوس طی امسال فرصتی فراهم کرد که چند کتاب متوسط نه خوب و نه بد را هم بخوانم. که در اینجا آنها را معرفی می کنم:

کتاب یک سال در میان ایرانیان نوشته ادوارد براون (نشر اختران): این کتاب سفرنامه ادوارد براون است وقتی برای اولین بار به ایران سفر کرد. برای خیلی ها این کتاب جالب بود ولی برای من نبود. دست نوشته های روزانه اش است در طی این سفر. کمی اوضاع و احوال ایران را نشان می دهد در آن زمان. تاکید کتاب و خود ادوارد براون بر فرقه بابیت و بهاییت است که در همه اثنا رشد کرده بود و سرکوب شده بود. لذا در جای جای کتاب احوال آنها و عقایدشان را شرح می دهد.

کتاب جنگ ریگان (نشر اطلاعات): کتابی است که یکی از شیفتگان ریگان در مورد او نوشته است چیزی شبیه احمدی نژاد معجزه هزاره سوم!!! خواندن کتاب شخصیت ریگان و سرسختی اش علیه کمونیسم را خوب تصویر می کند گرچه لحن کتاب ستایشگرانه است.

خاطرات مارگارت تاچر(نشر اطلاعات): این کتاب مارگارت تاچر از روز اول نخست وزیری است. راستش برای کسی که جدی وارد پست و مسئولیت می شود خواندن آن قابل توصیه است مشروط بر اینکه اوضاع و احوال انگلیس را بشناسد. اگر کسی نشناسد بسیاری از فصل ها گنگ و خسته کننده می شود. متاسفانه کتاب خیلی طولانی  و مفصل است بیش از 700 صفحه !!! من نیمی از کتاب را خواندم و در آن جنگ روایت او از جنگ فالکلند برایم جذاب بود.

کتاب ظهور و سقوط فاشیسم در ایتالیا (نشر اطلاعات): این کتاب بیش از یک کتاب متوسط است و می شود در زمره کتاب های خوب هم طبقه بندی اش کرد اگر کسی در ایتالیا زندگی کرده باشد و کمی ایتالیا را بشناسد. نویسنده غیرایتالیایی است ولی انصافا آنقدر خوب آن دوران را شناخته و تحلیل کرده که آدمی متعجب می شود چگونه یک غیرایتالیایی اینقدر دقت و شناخت داشته است. خواندن کتاب برای کسانی که الان در ایتالیا زندگی و تحصیل می کنند تقریبا ضروری است. برداشت من این است که موسولینی آنقدر هم که می گویند دیکتاتور نبوده و اصلا قابل مقایسه با صدام و هیتلر و این حرف ها نبوده است. ایتالیایی ها آدم های نرمی هستند و دیکتاتوری شان هم همین خصلت را داشته است. مثلا موسولینی افراد کمی از مخالفینش را به قتل رسانده و خیلی ها را زندانی کرده و بعدا عفو نموده است.

کتاب اروپا پس از هیتلر (نشر اطلاعات): کتاب لازمی است برای شناخت تاریخ جدید اروپا ولی به غایت سرد و خشک و بدون جذابیت است. ترجمه نیز خیلی خوب نیست. من با سختی توانستم حدود نصف آن را بخوانم ولی برای کسی که اروپا زندگی می کند خواندن آن ضروری است. اهمیت کتاب ایجاز و خلاصه بودن آن است.

کتاب جنگ مذهب و خانواده بوش نوشته اریک رولان (نشر چاپخش): این کتاب به خوبی سرشت مذهبی جمهوری خواهان را نشان می دهد. برای من این اهمیت را داشت که به خوبی نشان می دهد می شود مدرن بود ولی خیلی خیلی مذهبی بود. لذا راست های ایران نباید از اینقدر از دمکراسی بترسند.

 

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: