برداشت های مختلف از یک واقعه

انتصاب رحیم مشایی به سمت معاون اولی یک رخداد یا یک واقعه واحد است اما وقتی با چارچوب های ذهنی مختلف به آن نگاه کنیم، برداشت های گوناگون از آن خواهیم داشت. این مثال به ما کمک می کند تا سوء برداشت ها یا اختلاف برداشت ها را به درستی فهم کنیم.

غربی ها/ آمریکایی ها/ اسرائیلی ها این انتصاب را اینگونه برداشت می کنند که احمدی نژاد با ارتقای سمت کسی که از مردم اسرائیل تعریف کرده تلاش می کند موضع گیری های تند خود علیه اسرائیل را جبران کرده و حتی با این کار خشنودی آمریکا را فراهم کند تا بتواند رابطه با آمریکا را برقرار سازد. از دید آنها مخالفت با انتصاب مشایی جنگ برسر قبولی شروع فرآیند رابطه با اسرائیل است. فرآیندی که در بلندمدت به رسمیت شناختن اسرائیل را در پی داشته باشد.

برداشت شخصی من این است که احمدی نژاد فردی بسیار رفیق باز است و اگر به کسی اعتماد شخصی پیدا کرد دیگر به هیچ عنوان این اعتماد شخصی خود را فدا نمی کند. احمدی نژاد برخی از جمله الهام، علی احمدی، هاشمی ثمره، علی آبادی، سعیدلو و مشایی را قبول دارد و حاضر نیست که زیر بار فشارهای سیاسی رود. از چشم احمدی نژاد فشارهای سیاسی و انتقادات همه غلط محض هستند و حق آن چیزی است که خود به او رسیده است. وی اساسا کوتاه آمدن و تعامل و بده بستان را امر منفی می پندارد و این تصور خود را نه تنها در عرصه بین الملل بلکه در عرصه سیاست داخلی نیز تعمیم می دهد. برای همین هرچه فشارها بیشتر می شود انگیزه حمایت وی قوی تر می گردد و بیشتر بر سر لجبازی می افتد. از این انتصاب مشخص می شود که وی تحلیل آقای خامنه ای را مبنی بر اینکه مردم عادی اسرائیل در خوش بینانه ترین حالت سیاهی لشکر دشمن هستند را خیلی قبول و باور نکرده است ولی به صرف تبعیت، در مقابل آن سکوت کرده است.

در هر صورت خوشحالی خود را از اینکه حضرات تمام اعتبار و آبروی خود را روی احمدی نژاد قمار کردند نمی توانم پنهان کنم.

3 دیدگاه

 1. sam said,

  آگوست 1, 2009 در 11:27 ق.ظ.

  سلام

  دوست عزیز اتفاقاَ این همانجایی است که امثال بنده از اینکه به احمدی نژاد با تمام ایرادهای وارده بهش در مقابل موسوی رای دادیم خوشحالیم اما چرا؟
  احمدی نژاد به علت اصول گرا و حزب اللهی بودن اکثریت طرافداران و ااطرافيانش مجبور به عقب نشینی شد حتی هیات دولت هم به مخالفت با او برخواست (پيشنهاد می کنم حتماَ خلاصه مذاکرات هيات دولت را بخوانيد) اما اگر موسوی بود اين پذیرش اصلاً وجود داشت؟؟ این همان فرق گفتمان است و نه اشخاص. این همان اصول گرایی است که اشخاص در آن اصالت ندارند. مقایسه ای بکنید با دوران خاتمی با اینکه همه متدینین و حتی برخی مصلحت سنجان به او گفتند نظر رهبری بر برکناری مهاجرانی است اما او و طرفدارانش قبول نکردند چون در جریان اصلاح طلب محوریت را موج ها و اشخاص بازی می کنند و نه اصول فتامل.

  • علی سرزعیم said,

   آگوست 1, 2009 در 7:09 ب.ظ.

   سلام من با شما موافق نیستم به این دلیل که فکر نمی کنم مصلحت سنجان برکناری مهاجرانی را به صلاح می دانستند. یک جورهایی که بود و نبود مهاجرانی نماد استقامت در برابر فشارهای جناح مخالف قلمداد می شد. اینجا همه اطرافیان و طرفداران احمدی نژاد می گویند که او را برکنار کن و آن زمان همه هواداران خاتمی می گفتند که مهاجرانی را حفظ کن

 2. sam said,

  آگوست 2, 2009 در 2:39 ب.ظ.

  به نکته خوبی اشاره کردید هواداران (بهتر بگویم آنهایی که به او رای دادند چون شخص او که مهم نیست، البته این موضوع عمومیت ندارد ولی اکثریت دارد) مسخ شخص احمدی نژاد نبودند بلکه مسخ اصول بودند و در وقت انحراف از جاده ترمز او را می کشند اما هواداران خاتمی (عمومیت ندارد اما اکثریت دارد) مسخ کاریزمای او برخی شعارهای غرب گرایانه او بودند لذا نه تنها وقتی منحرف میشد ترمز او را نمی کشیدند بلکه بیشتر گاز می دادن تا جایی که خود او از ترس پرت شدن به پرتگاه ضد انقلاب ترمز می کشید حتما شنیده اید که خاتمی در جلسه خداحافظی چه گفت (پیشنهاد می کنم اگر نشنیده اید حتما نوار جلسه یا متن آن را پیدا کنید البته اگر محوش نکرده باشد) او گفت: برخی اوقات از اردوگاه اطلاح طلبان صدای پای دشمن شنیده میشد. در شمن منظور از مصلحت سنجان افراد موجه بیطرف هستند مثل توسلی و امثالهم نه طرفداران متعصب


نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: