حقوق اقلیت ها

اگرچه گفتن ما در کوتاه مدت اثری ندارد اما باید آنقدر گفت و بر این دیدگاه پای ورزی کرد تا زمان فرزندانمان وضع تغییر کند.
اصل اخلاقی دکارت یعنی هرچه را برای خود نمی پسندی برای دیگران نیز نپسند راهنمایی است که به ما می گوید نباید هیچ انسانی را به صرف عقیده اش از حقوق اجتماعی اش محروم نمود.
اگر نمی پسندیم که با شیعیان در کشور وهابیون به جرم بدعت و انحراف و تصور اینکه شیعه دست ساخته یهودیان است بدرفتاری شود ما نیز نباید با بهائیان بدرفتاری کنیم. اگر نمی خواهیم که مسلمانان در کشورهای مسیحی از حقوق شان بی بهره باشند، ما نیز باید با اقلیت های موجود درکشور همسان رفتار نماییم.
تناقضی که حکومت ما در آن اسیر است همین است که نمی خواهد یا نمی تواند بفهمد که حق و باطل آنقدر روشن و واضح نیست که انتظار داشت افراد به راحتی تغییر دین و عقیده دهند. لذا ناگزیر اگر حکومتی می خواهد در سرزمین ایران که کشوری واقعا به لحاظ عقیده متنوع است و این تنوع به طور روزافزون بیشتر می گردد، باید آن را به رسمیت شمارد. پارادکس مذکور همین است که چطور حکومتی، حکومت شیعه باشد و هم بتواند به شکلی کارآمد در سرزمینی که تنوع عقیدتی در آن حاکم است حکومت کند.
بر اساس قانون اساسی همه محاکمات سیاسی و امنیتی و غیره باید با لحاظ حقوق متهمین و با دسترسی به وکیل و عدم فشارهای غیرانسانی همراه باشد. نگرانی همه ما در این مورد خاص و همه موارد دیگر این است که آیا دلیل دستگیری ها و بازداشت ها این نیست که بهائیان دستگیرشده متولی سازماندهی بهائیان در ایران بودند؟ آنچه از گذشته فهمیدیم این است که نهادهای امنیتی ایران به مقوله سازماندهی هر کس غیر از خودی ها شدیدا حساس است و آن را یک تهدید قلمداد می کند. آیا این دغدغه موجب نشده تا آن اتهام «جاسوسی برای اسرائیل و خیانت به وطن عزیزمان ایران» بر آنها بار گردد؟
امیدواریم نهاد قضا واقعا وظیفه اصلی خود که همانا قضاوت صحیح میان اتهام ها باشد را ایفا کند.

2 دیدگاه

  1. حامد said,

    فوریه 18, 2009 در 11:12 ق.ظ.

    من مسلک بهایی و افکارشان را به هیچ وجه نمی پسندم و قبول ندارم . اما اینکه ناگهان برای برخورد با اندیشه و مسلکی اقدام به تهمتهای آنچنانی کنیم و اعترافهای اینچنینی بگیریم و بعد هم انگار چوب خشک میسوزانیم براحتی حکم اعدام صادر کنیم کمی برای ما که ادعای پیروی از حضرت علی را داریم زیبنده نیست . اگر خون بیگناهی به صرف داشتن مسلکی ریخته شود پاسخگوی آن چه وجدانی خواهد بود ؟ پس تکلیف هزاران شیطان پرست موجود در این کشور چیست ! باز اینها به خدای یکتا اعتقاد دارند !

  2. حامد said,

    فوریه 18, 2009 در 11:15 ق.ظ.

    http://asriran.com/fa/pages/?cid=65480 که جان دارد و جان شیرین خوش است !!!!


نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: