سرمقاله های من

سرمقاله ها

خیلی وقت است که لینکی از سرمقاله ها را در اینجا نگذاشته ام

تفکرات سیاست گذاران ایرانی د رگذر زمان. این سرمقاله خیلی مورد توجه قرار گرفت و به بهانه سخنرانی خداحافظی آقای مظاهری نوشته شد. اگرچه ایشان در آن مراسم ظاهرا به اسم از من تشکر کرده ولی من بنا به وظیفه حرفه ای تغییرات دیدگاه ایشان را بهانه ای برای طرح مسئله ای مهمتر کردم.

قیمت نفت و اقتصاد غرب. سرمقاله ای است که بر اساس مقاله ای جدید و معروف از دورنبوش نوشته شده است و نوعی خلاصه کردن آن مقاله است.

مساله شکست یک بازار است نه شکست اقتصاد بازار. این سرمقاله هم به این مسئله پرداخته که چپ ها بحران مالی را بهانه ادعاهای واهی کرده و کل نظام اقتصاد بازار را زیر سوال برده اند.

مدیریت اجرایی و فعالیت فکری. این مقاله به بهانه نامه احمدی نژاد به اساتید اقتصاد و حوزویان در ضرورت تجدیدنظر در اقتصاد سرمایه داری نوشته شده است.

اصلاح نرخ ارز. این سرمقاله هم اقتصاد سیاسی اصلاح نرخ ارز را مطرح می کند.

توهم انزوا در عصر جهانی شده. مطلب هم از عنوان آن پیداست و شواهد متنوعی عرضه می کند که همه جهان از بحران مالی تاثیر پذیرفته اند.

اولین استثنا یا دومین استثنا. احمدی نژاد در سخنرانی تلویزیونی خود گفته بود من اولین دولتی هستم که قصد دارم اعتبار و احتمال رای مجدد آوردن را فدای اصلاحات ساختاری اقتصاد کنم. من شواهدی عرضه کردم که هاشمی هم چنین قصدی داشت ولی همه را در یک چارچوب اقتصاد سیاسی عرضه کردم. ظاهرا مورد توجه قرار گرفته است.

ریشه های عقب ماندگی نظام علمی، با توجه به تجربه ای که از دانشگاه های ایتالیا بدست آوردم، احساس کردم یکی از مهمترین عوامل ضعف نظام دانشگاهی، درونگرایی شدید آنهاست. مسئله مهم است و امیدوارم مورد توجه قرار گرفته باشد.

بهترین زمان برای اجرای طرح تحول اقتصادی. احمدی نژاد گفته که با توجه به کاهش قیمت های جهانی الان بهترین زمان برای اجرای سیاست های اصلاح ساختار است.

ترافیک کم سابقه. حضور مجدد در کشور موجب شد تا در مورد ترافیک شدید تهران قدری فکر کنم و علت اقتصادی آن را به زعم خود بیان کنم.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: