تاثیر محل تحصیل بر شخصیت

این نکته را به تجربه دریافته ام و از دیگران هم تایید آن را می شنوم ولی شاید به خوبی نتوانم آن را توجیه کنم. به تجربه احساس کرده ام کسانی که تحصیلات دانشگاهی شان را در جاهای خوبی انجام می دهند به لحاظ شخصیتی در وضعیت بهتری قرار دارند. داستان این است که آنها در عنفوان جوانی در دانشگاه هایی تحصیل کرده اند که مورد احترام قرار گرفته اند و تحقیر نشده اند. لذا مناعت طبع در وجودشان رسوخ کرده و به طور طبیعی به دیگران هم از این روزن نگاه نمی کنند. طبع بلند و بلندهمتی به آنها کمک می کند تا مجالی برای کارهای بزرگ فراهم کنند و با تنگ نظری مانع از شکوفایی استعدادهای دیگران نشوند. تحقیر نشده اند که بخواهند این عقده را بر دیگران تخلیه کنند. وقتی با آدمها چنین رفتاری انجام دهی آنها نیز واکنش مناسب نشان می دهند و رفتارهای عزتمند بروز می دهند. متاسفانه در مقابل این وضعیت کسانی هستند که در شرایط نامناسبی دوران تحصیل خود یعنی دوران جامعه پذیری و شکل گیری شخصیت را می گذرانند. من بارها تاسف خورده ام به حال کسانی که دانشگاه محل تحصیل شان خانه ای بوده که دانشگاه آزاد اجاره کرده و به زور در آنجا کلاس برقرار نموده است. من شاهد این وضعیت بوده ام که وقتی می خواستم امتحان میان ترم بگیرم مسئول آن شعبه دانشگاه می گفت که چرا ما کاغذ بدهیم. بگویید خود دانشجو کاغذ بیاورد. ظاهرا همین وضع در الزهرا نیز وجود دارد.

7 دیدگاه

 1. خانه به دوش said,

  جون 24, 2008 در 2:46 ب.ظ.

  بابا elitist
  بی خیال شو هم شریفی عزیز.
  خجالت نده اینقدر خودتو.

 2. مهدي said,

  جون 25, 2008 در 6:32 ق.ظ.

  اگر منظور از جاي خوب شريف باشد، كه ما خودمان ديديم چه بلايي سر داشنجوها مي اوردند و به خاطر سخت گيري هاي احمقانه و بي مورد عمر جوانان را هدر مي دادند. ثبت نام چندباره براي يك درس، مشروط شدنها التماس به اساتيد به خاطر نمره- اساتيدي كه بعضا غير از جزوه درسي شان و حداكثر رشته تحصيلي شان چيز بيشتري نمي دانستند و واقعا به لحاظ شخصيتي ادم هاي كم و حقيري بودند- و در نهايت اخراج شدن و نيمه كاره ماندن تحصيل همه مصداقهاي بارزي از تحقير جوانان باهوش اين مملكت بود.

 3. جون 25, 2008 در 6:57 ق.ظ.

  هاهاها!
  جنجال میخوای درست کنی؟ 😉

 4. احسان said,

  جون 25, 2008 در 11:42 ق.ظ.

  موافقم….اگر منظور از جای خوب شریف است که تحقیر ها و رفتارهای نامناسب را همه دیده ایم. به نظرم بدلیل همین نامناسب بودن دانشگاهها در ایران است که محیط های حرفه ای مناسب هم نداریم.

 5. جون 28, 2008 در 4:22 ق.ظ.

  آقا علی گل
  البته شما به این توجه نکردید که در اغلب ادارات ایران این نخبه ها نیستند که در راس هرم هستند. به همین دلیل این بیچاره ها که تا قبل دانشگاه عقده ندارند، حتما بعد آن عقده ای می شن. خوب گفتیم احوالی پرسیده باشیم.

 6. الهام said,

  ژوئیه 26, 2008 در 1:22 ب.ظ.

  نظر شما به طور کلی درسته اماباز هم بستگی به خود فرد داره و یه مطلب دیگه اینکه الزهرا تا وقتی خانم دکتر رهنورد رئیسش بود جای خیلی خوبی بود برای درس خوندن.

 7. دوشیزه شین said,

  ژوئیه 27, 2008 در 5:22 ب.ظ.

  به نظر من جای خوب در ایران کم پیدا می شود.به خود من که در دانشگاه خیلی توهین شد،سختگیری های بی مورد و در افتادن و التماس به استادانی که از این تحقیر کردنت تا اعماق وجودشان غرق لذت می شد.


نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: