بروکسل نامه 6- اجاره خانه

یکی از چیزهای جالب ( و برای من ناگوار به شرحی که خواهم گفت) در بلژیک قضیه خانه اجاره کردن است. نکته ای که در اینجا هست و در ایتالیا نبود مسئله ارزیابی هنگام تخلیه و دریافت خانه است. مسئله به این قرار است که یک سری آدم شغل شان این است که خانه ها را سانتی متر به سانتی متر نگاه می کنند و تمام مشخصات آن را یادداشت می کنند. مثلا در این دیوار چند ترک به چه اندازه، چند سوراخ، چند رنگ پریدگی و امثالهم وجود دارد. دقت و وسواس دیوانه کننده ای در این کار دارند و قبل از تحویل خانه جزوه ای از این مشخصات تحویل می دهند و بابت این کار چیزی حدود 260 یورو می گیرند که بین صاحب خانه و مستاجر نصف می شود.
هنگام تخلیه همین آدم می آید و مجددا خانه را با دقتی مضاعف ارزیابی می کند و اگر یک رنگ پریدگی روی دیوار، کابینت، صندلی و چیزی پیدا کند آن را یادداشت کرده و تخمین خسارت می کند. این تخمین خسارت نیز وحشتناک است. مثلا مستاجر قبلی خانه ما صرفا برای نصب یک عکس یک سوراخ کوچک در دیوار ایجاد کرده بود که بابت آن ناچار شد 30 یا 40 یورو بپردازد. هیچ کاری نیز نکنید صرف استهلاک موجب می شود تا احتمالا 200 یورویی بپردازید. (حال حساب کنید من که بچه های کوچک شیطان دارم چقدر باید بپردازم؟). ضمانت اجرا نیز پولی معادل دو ماه اجاره خانه است که پیشاپیش در حسابی مشترک سپرده گذاری کرده اید و بدون امضای هر دو طرف (صاحب خانه و مستاجر) قابل تادیه نیست.
خیلی روشن است که وقتی چنین مکانیزمی وجود دارد آدم ها به مراتب بهتر مراقب خانه ها می شوند و طول عمر خانه ها بیشتر می گردد. واقعا چیزی که در اینجا محسوس است قدیمی بودن خانه هاست. با وجود این قدمت، خانه ها به خوبی کار می کنند. این قضیه صرفا به دلیل استحکام بهتر هنگام ساخت نیست بلکه نگهداری بهتر ابنیه مزید بر علت است. واقعا اینجاست که آدمی می فهمد بدسازی ساختمانها در ایران چقدر موجب هرز منابع می شود. متاسفانه در ایران به رقم اینکه پول پیش از لحاظ تئوری چنین کارکردی را دارد اما عملا کسی بابت استهلاک و یا خرابی خانه هنگام اجاره چیزی کم نمی کند و آدم ها اتوماتیک هزینه استهلاک را در اجاره خانه لحاظ می کنند. این یعنی وضعیتی غیربهینه. با ایجاد مکانیزم فوق می توان به وضعیت بهتری رسید.
یک نکته جالب دیگر قرار دادهای خانه است به این ترتیب که هر روز دیرکرد در پرداخت اجاره خانه بهره ای روی آن می آید. لذا به طور خودکار افراد ترجیح می دهند که کرایه را به موقع بپردازند.
صاحب خانه ما برای کار به آفریقا رفته اما در ازای پرداخت یک برج اجاره خانه یک بنگاه املاک را مسئول عقد قرار داد و رسیدگی به خانه کرده است و آنها نیز در امر اجاره دادن و حساب کشی و عقد قرارداد حرفه ای هستند. مثلا وقتی مشکلی در آب حمام پیش آمد کمتر از یک ساعت حاضر شدند و رسیدگی کردند مبادا خرابی ایجاد کند. دیدم ایده جالبی است که آدمی به این شکل در هنگام عدم حضور از مستقلاتش رسیدگی کند.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: