تقدیم به پیشگاه مسیح

حضرت عیسی به ماهیگیران گفت: «شما ماهی می گیرید ولی من به شما چیزی می آموزم که با آن انسانها را صید کنید».
این جمله حضرت مسیح در مقابل محوطه واتیکان نوشته شده و چقدر دلنشین است و الحق که وی چطور قرن هاست که انسانهای زیادی را صید کرده است. هرجا کلیسایی می بینم به آن سرک می کشم و کشیشان و راهبه هایی را می بینم که دل در گرو مسیح بسته اند. …. قرنهاست با تور خود انسانها را به دنبالش می کشد. از آن پس یکی از نزدیکان حضرت عیسی برای اشاره به هدایت شدن می گفت : I am fished!

از دکتر سروش شنیدم که روزی مولوی برای تعمیر خانه کارگری را به کار گرفت. کاشف به عمل آمد که این کارگر مسیحی است. شاگردان مولانا او را دوره کردند که چه را مسلمان نمی شوید تا جایی ک بالاخره تسلیم شد اما نهایتا گفت من از روی مسیح شرم دارم که تغییر دین دهم. مولانا وقتی این را شنید به شاگردان گفت دست از سرش بردارید. اصل دین همین شرم داشتن است!

6 دیدگاه

 1. محمد said,

  ژانویه 29, 2011 در 8:30 ق.ظ.

  عشق می گوید به گوشم پست پست … صید بودن بهتر از صیادی است!
  «مثنوی»

 2. کاوه said,

  ژانویه 29, 2011 در 11:34 ق.ظ.

  سلام دوست عزیز
  دیدم از مسیح گفتید و از مسلمان شدن مسیحی. آمدم این را بگویم که هر مسیحی می‌تواند مسلمان شود؛ آزاد است که مسلمان یا هر چیز دیگر بشود، فقط چیزی که هست بین خودش است و خدای خودش. حالا این را مقایسه کنید با اسلام. یک مسلمان حق ندارد مسیحی شود اگر بشود مرتد است و خونش حلال. اگر تاریخ مسیحیت را بخوانید می‌بینید مسیحیت با خون دادن رشد کرد اما اسلام متاسفانه با خون گرفتن. حالا ببینید در غرب مسلمانان مسجد می‌سازند، شبکه‌ی تلویزیونی دارند (البته بعضی‌ جاها مشکلات جدی‌ای هم دارند از قبیل منع برقع و مناره!) اما در سرزمین‌های اسلامی مسیحیان را در خانه‌شان یا کلیسایشان می‌کشند (بغداد، مصر، اندونزی و…) یا دستگیرشان می‌کنند و از خجالتشان حسابی درمی‌آیند(در تهران خودمان در روز کریمسمس)؛ تبلیغ و تبشیر که جای خود، مسیحی شدن در اینجا مساوی با ساقط شدن از حیات است.
  برای‌تان از صمیم قلب دعا می‌کنم تا خداوند به شما و سایر مسلمانان برکت دهد که با مسیح بیشتر آشنا شوید. مسلمن این‌ محبتی که در دل بسیاری از غیرمسیحیان نسبت به عیسای مسیح وجود دارد از لطف او و ندایی آسمانی است که اگر بخواهید و دنبالش بروید خبر خوشی برای‌تان به ارمغان خواهد آورد. آمین

 3. رضاکیانی said,

  ژانویه 30, 2011 در 10:31 ق.ظ.

  منظورتون از عیسای مسیح کدوم عیسای مسیح است؟ اونی که واتیکان از عهد جدید استخراج کرده؟ اونی که 2000 سال قبل واقعا در خیابانهای ناصریه راه می رفته؟ اونی که در هاله ای از افسانه فرورفته؟ اونی که ترکیبی از مهر میترایسم و عیسای ناصریه و ساخته و پرداخته امپراطور کنستانتین است؟ اونی که توی فیلم مصائب مسیح نشون داده می شه؟ اونی که در سوره مریم ازش یاد شده؟ اونی که به اسمش همین آقایون کشیش مورد نظر شما هزار هزار سرخپوست رو قتل عام کردند؟
  دست آخر کدوم عیساست که با تور خودش انسانها رو به دنبال خودش می کشه؟ به ما هم معرفی اش کنید تا مریدش بشیم….

 4. کاوه said,

  ژانویه 30, 2011 در 11:19 ق.ظ.

  آقای کیانی عزیز! به اسم هر کسی می‌شود هر کاری کرد این را که نباید جرم آن شخص بدانیم. بله اگر آن شخص خودش آدم بکشد و در دستورات و آیین‌هایش کشتن دیگران باشد، او هم خودش به خاطر این اعمالش مجرم است هم به خاطر روشی که بنا نهاده و دیگران را به گمراهی کشانده.
  اگر مسیحیت از میترایسیم الهام گرفته هم چیز بدی نیست و بسیاری از اندیشه‌ها از هم الهام می‌گیرند. هر چند در این مورد نوشته‌های زیادی در رد و قبول این موضع وجود دارد. مثلن در رد این نظر گفته شده زمانی میترایسم در اروپا گسترش یافت که اصولن قبلش عهد جدید نوشته شده بوده. ضمن این‌که نسخه‌های متعددی از عهد جدید نزدیک به زمان عیسای ناصری کشف شده و وجود دارد و این بحثی که شما در مورد کنستانتین می‌کنید به هیچ روی درست نیست. کنستانتین تنها زمانی که اکثریت مسیحی شده بودند مسیحیت را دین رسمی اعلام کرد.
  به هر ترتیب به نظر من دلیلی ندارد شما بخواهید عهد جدید را مخدوش جلوه دهید. چهره‌ی عیسای مسیح همان چهره‌ی عهد جدید است و البته شما حق دارید آن را بپذیرید یا رد کنید. (حتا اگر افسانه باشد نشان از نبوغ فراوان پدید آورندگانش دارد که البته من این طور فکر نمی‌کنم)
  عیسای مسیح می‌گوید من راه و راستی و حیات هستم. اعمال او گواه بر این است. او نه حرم‌سرا برای خودش درست کرد. نه کاروانی را غارت نمود. نه فرمان ترور کسی را داد. نه کسی را به اسارت گرفت. نه نسل‌کشی کرد. نه فرمان قتل و جهاد داد و نه بر دیگران دروغ بست که اندیشه‌های آنان را دیگرگون جلوه دهد.
  این کاملن درست است که برخی اعمال کلیسای قرون وسطا شنیع بوده و به هیچ روی قابل دفاع نیست اما کیست که نداند قرون وسطا چند قرن بعد از مسیح رخ داده؟ و نهضت پروتستان نیز درست به همین دلیل یعنی انحراف از عهد جدید به وجود آمد.
  برای شما دوست عزیز دعا می‌کنم. موفق باشید.

 5. رضاکیانی said,

  ژانویه 31, 2011 در 6:03 ق.ظ.

  کاوه عزیز! سلام! اتفاقا عیسایی که در عهد جدید معرفی شده(چه واقعی و چه دروغین) یکی از شخصیتهای مورد علاقه من هست. این عیسا انسانی به معنای واقعی انسان هست که در جای جای کتاب مقدس با گفتار و رفتارش راه درست رو به انسان نشون میده. رفتار او با مردم طبقه پایین و حمایتی که به صورت عملی و زبانی از اونها می کنه و در افتادنش با بزرگان قوم(مخصوصا کسانی که از قدرت دینی خود سوءاستفاده می کنند) می تونه راه گشای هر انسان آزاده ای باشه.
  من فقط از این نوشته استاد سرزعیم به این خاطر ناراحت شدم که ایشان (شایدناخودآگاه) کشیشها و دستگاه روحانیت دین مسیح رو دلبسته عیسا معرفی کردند و خوب اگر اینان دلبسته مولای خود هستند پس این همه ناروا و ناعدالتی و … چرا ازشان سرزده(مطمئنا نه از همه آنها). شاید (به نظر من) بین عیسایی که آنها خود را رعیت و مخدوم وی می دانند با عیسای واقعی که در خیابان های بیت الحم و ناصریه قدم می زده و با نجاری روزگار می گذرانده تفاوتهایی هست و دستهایی هست که سعی می کنند ما(وبقیه) را از مفاهیم واقعی آموزه های عیسا دورنگه دارند.
  به هرحال کیست که زندگی عیسای مسیح را بخواند و در وی دل نبندد؟
  برای تفاوت قائل شدن بین رفتار عیسا و کلیسا خواندن داستان یوحنای دیوانه (جبران خلیل جبران) فکر کنم که کفایت کند.

  • علی سرزعیم said,

   ژانویه 31, 2011 در 12:51 ب.ظ.

   آقا رضای عزیز من چیزی از تاریخ و دین مسیحیت نمی دانم و ادعایی ندارم ولی حس خوبی نسبت به حضرت مسیح دارم


نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: