درس های سفر لبنان برای ما

شاید بتوان گفت که سفر لبنان احمدی نژاد تنها رفتار دیپلماتیک و حسابگرانه وی بود و انصافا با موفقیت صورت گرفت. این نشان می دهد که هرجا به عقل و حسابگری در روابط بین المللی بها دهیم از ثمراتش بهره مند می شویم. اما غیر از این، این سفر برای ما آموزه های دیگری نیز داشت که مهمتر از آنست.

سیاست مدارانه رفتار کردن یعنی آنکه طوری معادلات را بچنینم تا نهایتا کسانی که از شما نیز متنفرند نظیر سعد حریری به این جمع بندی برسند که ملاقات و استقبال از شما به نفع شان است و لبخندی ظاهری نیز که شده برلب داشته و با شما سخن بگویند. می شد و می توان کاری کرد که همین مسئولین جمهوری اسلامی به این جمع بندی برسند که با لبخند برلب در مقابل دوربین های تلویزیون میزبان موسوی و مشارکتی ها شوند. طرح هوشمندانه کمک های بلاشرط و بلاعوض حتی اگر یک لاف دروغ نیز باشد موجب شد تا طیف مخالف حزب الله در دولت دچار شکاف و تردید شود و میان استقبال از احمدی نژاد و دریافت کمک های بلاعوض برای ارتش لبنان و عدم استقبال و تعارض و عدم دریافت کمک دو دل شود و نهایتا به جمع بندی برسد که گزینه اول را انتخاب کند.خاتمی و اصلاح طلبانی مانند وی باید بیاموزند که لازم نیست در سیاست شما را دوست بدارند بلکه کافی است تحمل وجود شما را به صرفه ببینند!

گرچه من مزیت های مهم و قابل توجهی در شخصیت احمدی نژاد نمی بینیم ولی فرصت طلبی وی در قضیه لبنان واقعا تحسین کردنی است. لبنان مهمترین دستاورد سالها سرمایه گذاری سیاست خارجی ایران است. چیزی که مردم ایران به انحا مختلف بابت این سیاست ها هزینه هایی را متحمل شده اند اما در هر صورت به دلیل تعصب مسئولین کشور این سرمایه گذاری تداوم یافت و بهره برداری سیاسی آن را احمدی نژاد کرد. قطعا همین استقبال و بهتر از آن از خاتمی صورت می گرفت اگر وی دست به این کار می زد اما فرصت طلبی (به معنی خوب) و هوش سیاسی احمدی نژاد در این قضیه را نباید انکار نمود.

تاثیر این سفر بر سیاست داخلی ایران غیرقابل انکار است. هرگاه احمدی نژاد در سیاست داخلی در حضیض قرار می گیرد با یک مانور در سیاست خارجی جناح حاکم را با خود همراه می کند. امروز قطعا استیضاح احمدی نژاد سخت تر از دیروز خواهد بود و با کنار گذاشتن وی آبروی جمهوری اسلامی بیشتر در معرض خطر قرار می گیرد. مانور در سیاست خارجی برای جبران ضعف های سیاست داخلی تاکتیکی است که با توجه به روحیات، حساسیت ها و تفکرات جناح حاکم ، احمدی نژاد به خوبی از آن استفاده (یا سوء استفاده) می کند.

نکته آخر اینکه احمدی نژاد اصولا در جهان اسلام شخصیت محبوبی است. این را من در سفر حج چند سال پیش فهمیدم ولی محبوبیت ایران نزد لبنانی ها امر مضاعفی است. جوانی لبنانی که در ایران تحصیل می کرد را می شناختم. وی از افراد متمایل به حزب الله لبنان بود. وی می گفت که ما از ایران جز خوبی ندیدیم و تا وقتی به ایران نیامده بودم نمی دانستم که این حکومت با مردمش چه ها نکرده. می گفت تنها در ایران بود که دیدم حتی بابت انجام فرائض مذهبی به آدمی به چشم دیگری نگاه می کنند و تصور ایرانی ها متفاوت از پنداشت ماشت…..

7 دیدگاه

 1. IRANI said,

  اکتبر 15, 2010 در 7:57 ق.ظ.

  واقعا» ننگ است که يک فرد مثلا ايرانی آزادی يک فرد مثلا ايرانی ديگر را از يک آخوند اجنبی تروريست بخواهد.

 2. HRT said,

  اکتبر 15, 2010 در 12:52 ب.ظ.

  کما اینکه خاتمی هم رفت و به جای 15000 نفر 60000 نفر آمدند و اتفاقا حزب الله هم بسیار کمتر آمد
  و خاتمی می دانست که با راستی و درستی در دل مردمان جا می گیرد نه با دغل بازی و لاف زدن

 3. یاسر said,

  اکتبر 16, 2010 در 4:03 ق.ظ.

  من متوجه نشدم که سفر احمدی نژاد از نظر تو برای چه کسی موفقیت آمیز بود؟ برای احمدی نژاد از جنبه مواجهه با منتقدان داخلیش؟ از جنبه چانه زنیهای آینده در ماجرای اتمی؟ برای کل مردم ایران ارزشمند بود؟ دقیقا دو دو تا چهارتا نفعش برای ایران چیه؟ وگرنه سیاهی لشگر برای استقبال صدام و بن لادن هم میرن.

 4. جعفر said,

  اکتبر 16, 2010 در 4:12 ق.ظ.

  خوش خیال شدی عزیز.

  خانه در آتش می سوزد بعد تو داری درباره رنگ قشنگ اتاق خواب حرف می زنی

 5. amin said,

  اکتبر 19, 2010 در 8:34 ق.ظ.

  امور سیاسی مربوط به اصل نظام هرم قدرت است و خط مشی سیاسی در امور خارجه نیازمند پیشروی در همین خط است.اینکه سفر احمدی نژاد را بخواهیم مقایسه کنیم کلا غلط است چون امور خارجی زمان زیادی برای مقدمات می خواهد و آغاز این مقدمات با تلاشهای صدر و امام خمینی بود.باز خدا را شکر که همین دو مستعمره را داریم! ولی کشوری که 10% منابع سوختی را دارا باشد باید 10% جهان را هم به تسخیر خود در بیاورد…

 6. me said,

  اکتبر 20, 2010 در 3:57 ب.ظ.

  Bullshit

 7. ابابیل said,

  نوامبر 1, 2010 در 9:00 ق.ظ.

  برای من هم سؤال است که موفقیت این سفر، آن هم فقط برای شخص احمدی نژاد، آن هم فقط برای خواباندن سر و صدای داخلی، چه چیز دیگری بود؟
  انتظار من این است که مثلاً رفاه یا امنیت کشور بالا رفته باشد! رفت؟ من چنین تصوری ندارم.
  در مورد محبوبیت هم ادعایتان چندان قابل اعتنا نیست. حرفی دوستمان در مورد استقبال از خاتمی درست است. فیلمش را میتواند پیدا کنید و مقایسه کنید.


نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: