عاصم اوغلو خوانی -1

امسال فرصتی شد که تعداد زیادی از مقالات عاصم اوغلو را بخوانم و احساس می کنم که نسبت به مقالات وی دید مختصری پیدا کرده ام. به تدریج به شرط حوصله در مورد آنها خواهم نوشت.

یکی از مسائلی که در کشورهای در حال توسعه وجود دارد جنگ های داخلی است که گاه بسیار طولانی می شود به این معنی که یک گروه شورشی در یک منطقه کشور جنگ مسلحانه با دولت مرکزی به راه می اندازد. گاه این جنگ ها بسیار طول می کشند و سالها ادامه می یابند بدون اینکه گروه شورشی به کلی شکست بخورد. علت این طولانی شدن چیست؟ عاصم اوغلو دو تبیین برای این مسئله در دو مقاله جداگانه عرضه می کند.

در این مقاله می گوید که غلبه بر گروه های شورشی منوط به وجود ارتشی قوی و بزرگ است اما قوی شدن ارتش این خطر را دارد که علیه دولت نیز کودتا کنند و حکومت را سرنگون سازند. لذا تحت شرایطی دولت مرکزی ترجیح می دهد ارتش نسبتا ضعیف باشد و جنگ فرسایشی با گروه شورشی ادامه یابد.

در این مقاله فرضیه دیگری را مطرح می کند و با اطلاعات مربوط به کلمبیا آن را تایید می کند. می گوید وقتی دمکراسی به شکل انتخابات وجود داشته باشد و فرض کنید که حزب الف بر سر کار باشد. اگر غلبه بر گروه شورشی موجب شود تا مردم یک منطقه آزاد شوند و آزادانه رای دهند، آنگاه حزب ب بر سر کار بیاید (چون حزب ب مطلوب مردم آن منطقه است)، این وضعیت پیش می آید که دولت مرکزی به نوعی وجود گروه شورشی را تحمل می کند و گروه شورشی نیز مردم آن منطقه را ملزم می کند تا به حزب حاکم رای دهد. یعنی یک نوع توافق ضمنی میان آنها برقرار می شود.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: