بررسی پدیده مهاجرت غیرقانونی

دیروز و امروز در دانشکده سمینار مهاجرت غیرقانونی و اثرات آن بر کشورهای میزبان برقرار بود. نکات جالبی در این سمینار مطرح شد که به اختصار بیان می کنم و در آخر چند پیشنهاد برای تحقیق در مورد ایران را مطرح می سازم. شاید کسی این موضوعات را دنبال کند.

یکی از مقاله ها که برایم جالب بود این مقاله است که می گفت مهاجرت تنها موجب کاهش دستمزد (خصوصا مشاغل سطح پایین) نمی شود بلکه خود مهاجران با ورود خود تقاضا برای کالا و خدمات را افزایش می دهند. همچنین مهاجرین کالاهای خاصی را مصرف می کنند که اصطلاحا ethnic goods گفته می شود و همین ها مشاغلی را ایجاد می کند. خلاصه اینکه لزوما ممکن است اثر مذکور کاملا خنثی شود. نکته جالبی که در همین راستا بیان می شد این بود که نفس حضور مهاجران برای میزبان ارزش دارد. این نه فقط به خاطر این است که تنوع فی نفسه در برخی فرهنگ ها نظیر فرهنگ آمریکا امر مثبتی قلمداد می شود بلکه توجیهات اقتصادی نظیر اینکه تنوع حضور مهاجرین سبد اطلاعات را کامل تر کرده، کالاهای خاص مهاجرین افزایش یافته و این تنوع کالاهای پیش روی مصرف کنندگان را افزایش داده که موجب ارتقای رفاه شده، مهارت های مکمل میان کارگران بوجود می آورد و …

یک مقاله خیلی جالب تحلیلی اقتصاد سیاسی با استفاده از تئوری بازیها بود که چه وقت مردم به سیاست ممانعت از ورود مهاجران و اخراج مهاجرین غیرقانونی رای می دهند و دولت این سیاست را تصویب می کند ولی عملا بر اجرای آن اهتمام نمی ورزد. اصل داستان روشن است. بخش هایی از صنایع که از وجود نیروی کار ارزان منتفع می شوند لابی درست کرده و سیاست مداران را تحت فشار قرار می دهند تا سیاست مهاجرتی را در عمل پیاده نکند گرچه در اسم آن را به تصویب رسانده. اهمیت بالای این مقاله در نحوه مدلسازی آن بود که متاسفانه اصل مقاله را منتشر نکرده اند.

یک مقاله جذاب دیگر مربوط به اثرات اخراج استاد یهودی و اساتید سیاسی مخالف نازیسم بر کیفیت نظام آموزشی آلمان بود که با توجه به داده ها صرفا روی حوزه ریاضیات متمرکز شده بود با توجه به اینکه در اوایل قرن بیستم آلمان کشور پیشروی در عرصه ریاضی بوده است.

یک مقاله دیگر مربوط به این بود که ظرف دو سال 1998-2000 به ناگاه درهای مرز اسپانیا به روی مهاجرین گشوده شد و سیل ورود مهاجر به اسپانیا صورت گرفت. در این مقاله اثرات این قضیه بر بازار مسکن اسپانیا بررسی شد.

یک مقاله دیگر هم به بررسی این مسئله می پرداخت که رابطه میان مهاجرت و جرم و جنایت را با توجه به دو پدیده خاص مورد ارزیابی قرار دهد. اولین پدیده یک قانون عفو عمومی بود که حدود 10 سال پیش در ایتالیا اعمال شد و ظاهرا مهاجرین را از زندان خارج کردند. پدیده دوم عضویت رومانی در اتحادیه اروپا بود با توجه به اینکه بخش بزرگی از مجرمین را مهاجرین رومانیایی تشکیل می دهند. قبل از عضویت رومانی، بسیاری از مهاجرین رومانیایی، مهاجرین غیرقانونی بودند اما با پیوستن رومانی به مهاجرین قانونی تبدیل شدند. این دو پدیده یک جور آزمایش طبیعی natural experiment بود که قضیه رابطه مهاجرت و جرم و جنایت را روشن تر می کرد.

به نظرم در مورد ایران چندین مسئله خیلی جالب هست که تا جایی که می دانم مورد بررسی قرار نگرفته: 1)رابطه افغانی ها با جرم و جنایت در ایران، 2)عوامل موثر بر جذب مهاجرقانونی و غیرقانونی افغان، 3) اثرات انتقال پول توسط افغانی ها به افغانستان، 4) قضیه انقلاب فرهنگی و تصفیه تعداد قابل توجهی استاد از دانشگاه ها (در حوزه فلسفه به نظرم می شود کار کرد با توجه به اینکه رشته فلسفه عملا در دهه 60 و 70 توسط اساتید اخراجی انقلاب فرهنگی نضج گرفت چه با تالیفاتشان و چه با ترجمه هایشان نظیر داریوش آشوری، عزت الله فولادوند و ….).

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: