مرگ بر یک کشور

دیشب کلاس ایتالیایی داشتم در مدرسه شبانه ای که شهرداری یکی از شهرهای خیلی خیلی کوچک کنار شهر کوچک ما برگزار می کند. آخر کلاس معلم مان روزنامه استان varese را به من نشان داد و گفت چند نسخه اضافی است. می خواهی؟ یک نسخه برداشتم. دیدم روی صفحه اول با تیتر بزرگ نوشته Morte all’ italia یعنی مرگ بر ایتالیا و عکس بسیجی هایی که به سفارت ایتالیا حمله کرده بودند را انداخته بود. سه صفحه کامل در این مورد مطلب نوشته بود. حقیقتش خشکم زد  که وقتی یک ایتالیایی این جمله را می خواند چه احساسی بهش دست می دهد. احساسی که به آنها دست می دهد این است که مردم جایی آرزو می کنند شصت میلیون آدم ایتالیایی بمیرند، شهرهای شان نابود شود و …. . هیچ چیز غیر از نفرت و ناراحتی حاصل نمی گردد.

به معلم مان با زبان دست و پا شکسته گفتم که کار بدی کردند چنین چیزی را اینجوری نوشتند. گفت آره. همه که با هوش نیستند دقیق شوند. کار بدی بوده. می دانم که آنها عده قلیلی هستند .

راستش اولین بار بود که در مورد شعار مرگ بر یک کشور و انعکاسی که این شعار می تواند بر دیگران داشته باشد فکر کردم. شعارهای مرگ بر برلوسکونی هم داده بودند ولی این مهم نیست چون خود اینها نیز علیه سیاست مداران شان بد و بیراه می گویند (گرچه سیاست مداران ویژگی نمایندگی یک جامعه را دارند) اما عاقبت الامر چون بالاخره یک جمعیت انبوهی مخالف دارد و واکنش ها به یک موضع سیاست خارجی است که لزوما دیدگاه همه جامعه نیست حساسیت زیادی بر نمی انگیزد اما شعار مرگ بر یک کشور امر متفاوتی است.

ناگفته نماند که انجام این تظاهرات کاملا اشتباه بود. مهمترین خواست اسرائیل از ایتالیا این بود که روابط اقتصادی اش با ایران را کاهش دهد و ایتالیا به شدت از این جهت تحت فشار است. همه می دانند که ایتالیا هم اکنون بزرگترین شریک تجاری ماست و خیلی از صنایع و پروژه های ما از طریق همکاری با طرف های ایتالیایی پیش می رود. فشارها آنقدر شدید بود که آلمانی ها جا خالی کردند و ایتالیایی ها جایگزین شدند. هرچه قدر بر ایتالیایی ها فشار می آورند اما چون خود برلوسکونی آدمی اهل بیزنس است کار جدی علیه ایران نمی کرد. به قول خودشان هارت و پورت می کند اما در عمل اهل بیزنس است و این چیزی بود که کفر اسرائیلی ها را در می آورد. فرض کنید که روابط اقتصادی ما با ایتالیا نیز کاهش یابد. تکلیف پروژه های صنعتی ایران چه می شود. اگر این کانال ارتباط ایران با تکنولوژی روز و تجارت با جهان نیز قطع شود چه چیزی جایگزین می شود؟ آیا این جایگزینی ها حتی اگر مقدور باشد با هزینه فراوان و زمان زیاد ممکن نمی گردد؟ حمله احمقانه به سفارت که نماد یک کشور است هیچ سودی نداشت که برعکس ضرر نیز دارد و در درون حاکمیت اینجا می تواند انگیزه یا تعداد هواداران کاهش رابطه را تقویت کند. بر عکس اگر ایران اقدامی در جهت بهبود روابط صورت می داد می توانست تلاش های دیپلماتیک اسرائیل را خنثی کند یا حداقل تقلیل دهد. فعلا که از این حرف ها خبری نیست و عقلانیت از سیاست خارجی و اقتصاد رخت بربسته است.

9 دیدگاه

 1. فوریه 12, 2010 در 5:56 ق.ظ.

  مننتظر مطلبی درباره بانکه هستم . با تشکر و پوزش

 2. فوریه 12, 2010 در 6:28 ق.ظ.

  در شرایطی که خبرگزاری‌های فارس و ایرنا تجمع‌کنندگان در مقابل سفارت‌خانه‌های فرانسه و ایتالیا را دانشجویان معترض اعلام کردند، وزیر امور خارجه ایتالیا از این افراد به‌عنوان اعضای بسیج نام برد.

  به گزارش رویترز، فرانکو فراتینی ادعا کرد که حدود یکصد بسیجی در لباس غیرنظامی تلاش کردند به سفارت‌خانه ایتالیا حمله کنند و این حادثه برای سفار‌ت‌خانه فرانسه هم پیش آمد.

  ایتالیا یکی از شریکان مهم تجاری ایران در اتحادیه اروپا محسوب می‌شود اما روابط نزدیک سیلویو برلوسکنی، نخست‌وزیر آن با اسرائیل و فشار دیپلماتیک این کشور بر بحث هسته‌ای ایران، موجب کاهش شدید سرمایه‌گذاری ایتالیا در ایران شده است.

  فراتینی گفت که رم سفیر خود در تهران را به مراسم سالگرد انقلاب اسلامی نمی‌فرستد. نقل از آفتاب

 3. فوریه 12, 2010 در 6:49 ق.ظ.

  سلام
  فقط خواستم بگم که این حماقت ها در این کشور تمومی نداره…
  کشوری که سردمدارانش تفکرات این چنینی داشته باشند، وضعیتش بهتر از این نخواهد بود.

 4. ابوذر said,

  فوریه 12, 2010 در 10:20 ق.ظ.

  فقط می شه گفت » خریت نه چندان علف خوردن است»

 5. عیسی said,

  فوریه 12, 2010 در 1:18 ب.ظ.

  سلام، توصیه می کنم از عباراتی مانند «انجام این تظاهرات عین حماقت بود.» استفاده نکنیدT مخصوصا وقتی به جمعی نامشخص از مردم اطلاق شود. انجام یک تظاهرات حق هر زیرمجموعه ای از مردم است. ولی می توان اقدامات یا شعارها یا اهداف انها را نقد نمود و احیانا و در صورت کفایت دلائل احتمالا بتوان احمقانه نامید

  • علی سرزعیم said,

   فوریه 12, 2010 در 2:58 ب.ظ.

   اصلاح کردم ممنون از تذکر

 6. علي نعمتي شهاب said,

  فوریه 12, 2010 در 2:27 ب.ظ.

  در مورد عقلانيت بايد گفت «و ايضا سياست داخلي.»

 7. رضا said,

  فوریه 18, 2010 در 10:14 ق.ظ.

  فکر می کنم اقدام کشور ایتالیا در پناه دادن به اغتشاشگران در سفارت این کشور در ایران را بعد از انتخابات همه شنیده باشید. به نظر من این کوچکترین پاسخ به دخالت های صریح دولت ایتالیا در امور داخلی کشورمان است. وقتی که دولتی اینچنین در امور داخلی کشور دیگر دخالت می کند، چطور انتظار دارید که مردم یا به اصطلاح شما بسیجیان ساکت بنشینند و تنها نظاره گر دخالت ها باشند؟
  دوست عزیز! من اصلا موافق با یک سری تند روی ها نیستم ولی فکر نمی کنم که شما پاسخ مناسبی به معلمتان داده باشید. ای کاش به جای اینکه رفتار عده از مردم کشورتان را محکوم کنید از آن معلم می پرسیدید که دولت شما به چه حقی در امور کشور ما دخالت می کند؟
  با خواندن این متن ناخودآگاه یاد عکس العمل احمدی نژاد در مقابل خبرنگار یکی از شبکه های خبری آلمان افتادم. در آنجا خبرنگار عکس ندا آقا سلطان را به احمدی نژاد نشان می دهد و از او می خواهد که توضیح بدهد که چرا با معترضین اینگونه برخورد کرده اید. احمدی نژاد به زیرکی هر چه تمام تر پاسخ در خوری به او می دهد. او ابتدا از اینکه یک شهروندش در این اعتراضات کشته شده است ابراز ناراحتی می کند .بعد از آن عکسی را به خبرنگار آلمانی نشان می دهد که دهان او را می بندد و کاملا صحنه را عکس می کند. او عکس مروه شربینی (شهید حجاب) را به خبرنگار نشان می دهد و از او می خواند که پاسخ دهد که وی به چه جرمی کشته شده است. چطور است که در مقابل قاضی دادگاه به وی حمله می شود و با چاقو از پای در می آید و هنگامی که شوهرش به دفاع از او برمی خیزد به جای اینکه مامورین پلیس به سوی مجرم حمله کنند شوهرش را مجروح می کنند. احمدی نژاد با گفتن این حرف درست قضیه را عکس کرد و پاسخ مناسبی به او داد.
  ای کاش شما هم به جای محکوم کردن اقدام بخشی از مردم کشورتان در مقابل یک بیگانه ، به دنبال محکوم کردن دخالت های آنها در امور داخلی کشورتان می بودید.

  • منصور said,

   فوریه 25, 2010 در 4:03 ب.ظ.

   رضا جان،
   با توجه به وحشیگری و سبعیتی که نیروهای نظامی و شبه نظامی ایران در سرکوب معترضین به نتیجه انتخابات به خرج دادند، اقدام سفارتخانه های اروپایی در باز کردن در به روی زخمی های درگیری های خیابانی یک اقدام انسان دوستانه تلقی میشود نه دخالت در امور داخلی کشورمان.
   من به عنوان یک ایرانی از سفارت ایتالیا به خاطر هر خدمتی که به هموطنان بی پناهم ارائه کرده اند تشکر میکنم و از آقای احمدی نژاد هم درخواست میکنم حالا که قاتل مروه شربینی در دادگاه محکوم شد، شیرین زبانی هایشان را کنار بگذارند و دنبال محکومیت قاتلین و ضاربین و شکنجه کنندگان مردم کشور خودشان باشند.


نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: