موضع اقتصادی آیه الله منتظری

این روزها در مورد مواضع سیاسی، شخصیت و محاسن فقهی مرحوم آیه الله منتظری بسیار گفته و می گویند ولی من به عنوان یک دانش آموخته اقتصاد یکی از مواضع اقتصادی ایشان در خاطرم مانده که بد نیست در کنار مواضع سیاسی شان مطرح شود. اگر به روزنامه های سالهای پس از جنگ مراجعه کنید، در می یابید که دولت اول آقای هاشمی برای بازسازی خرابی ها تصمیم به استقراض از خارج گرفت. این امر با مخالفت شدید عده زیادی از جمله مرحوم منتظری، آقای موسوی و کثیری از جناح چپ روبرو شد. آقای منتظری یک سخنرانی مفصل در مذمت اینکار و وابسته کردن اقتصاد به خارج بیان نمود. البته پیامد این سخنرانی مثل همیشه رفتاری غیرمتمدنانه یعنی حمله به حسینیه و غارت و چپاول بود اما نکته مهم این است که این دیدگاه، دیدگاه درستی نبود. نقدی اداره کردن کشور شیوه مناسبی نیست و دولت وقت با حمایت آقای خامنه ای درست فکر می کرد که باید از امکانات بازار مالی وسرمایه جهانی برای استقراض بهره برد. تا وقتی که نرخ بازده پروژه های داخلی بالاتر از نرخ بهره وام هاست، این کار توجیه پذیر است.

راستی غیر از تسلط فقهی بی مانند آقای منتظری، تسلط ایشان بر نهج البلاغه نیز کم نظیر بود. قرآن برای همه انسانها و همه سنین است اما نهج البلاغه کتابی است برای خیلی بزرگسالان یعنی کسانی که از چهل سالگی به بعد هستند و در پیچ و خم زندگی اجتماعی قرار دارند. کم اند کسانی که بر این کتاب تسلط داشته و با آن زندگی کرده باشند. این انس آقای منتظری با کتاب نهج البلاغه بی دلیل نبود. به قول دکتر سروش او نیز همانند حضرت علی در سیاست تلخ کام زیست. خدایش بیامرزد.

در یکی از نامه هایش، وضعیتی که زمان حمله به حسینیه و خانه اش در سال 76 پیش آمد را توصیف کرده که اگر آن را پیدا کردم در اینجا می گذارم. هرگاه قضیه بیعت اجباری گرفتن از حضرت علی و حمله به خانه حضرت فاطمه در خاطرم می آید، این نوشته ایشان نیز به ذهنم متبادر می شود.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: