گزارشی از سمینار اقتصادهای مبتنی بر منابع

چند روز قبل سمیناری در مورد اقتصادهای مبتنی بر منابع طبیعی در دبی برگزار شد که با کمک دانشگاه موفق شدم در آن شرکت کنم. فهمیدم که در رابطه با نقش درامدهای نفتی سه نسل از تئوری ها را می توان تفکیک کرد: 1) نسل تئوری بیماری هلندی، 2) نسل تئوری شومی منابع که با کارهای زاکس و وارنر شروع شد، 3) نسل فعلی که رویکرد نهادگرایانه به مسئله دارد و هدفش این است که بگوید اگر نهادهای خوب در کشور باشد درآمد نفت یک نعمت است وگرنه یک نقمت خواهد شد. برای اینکار شاخص های نهادی را ردیف می کنند و تلاش می کنند پدیده های مختلف نظیر فساد، رشد اقتصادی، کسر یبودجه و سیاست های مالی و غیره را با آنها توضیح دهند. مدل های اقتصاد سیاسی هم در این زمینه شروع شده اند.

روز اول سمینار مقالات علمی و روز دوم بحث های سیاست گذاری بود. واقعا شکاف بزرگی بین این دو حوزه است و منصفانه باید اذعان کرد که جریان آکادمیک حرف زیادی برای عرضه به سیاست مداران و سیاست گذاران ندارند. سر میز نهار روز اول با یک عربی شروع به صحبت کردم که گفت در سازمان برنامه و توسعه قطر کار می کند. پرسیدم چه شد که قطر متحول شد و چگونه موانع توسعه  برطرف گردید. جواب او خیلی خلاصه بود. دائم می گفت برادر همه چیز در رهبری (سیاسی ) نهفته است. از اواسط دهه 90 که امیر جدید قطر حاکم شد، دیدگاه جدیدی حاکم گردید و وقتی رهبری سیاسی بخواهد بقیه مسائل بتدریج حل می شود. آخر نهار میزبان سمینار اعلام کرد که یکی از مسئولین بلندپایه قطر در جمع ما به شکل ناشناس حضور دارد. بله همان فردی که در کنارم نشسته بود مسئول سازمان توسعه و برنامه قطر بود!!! وزیر تامین مالی دبی نیز در سمینار آمد که به قول میزبان سمینار امروزه گرفتارترین فرد دنیاست. خیلی خلاصه و دیپلماتیک گفت که بحران ها می آیند و می روند اما اقتصادها سربلند باقی می مانند. حمله به کویت و حمله به عراق را مثال زد که به رغم شوک شدیدی که به اقتصاد امارات وارد کرد اما نهایتا این کشور دوام اورد و می گفت که این بار نیز استثنا نخواهد بود. به سرعت نیز سمینار را ترک کرد و خبرنگاران و شرکت کنندگان دنبال او دویدند.

۱ دیدگاه

  1. ابوذر said,

    دسامبر 14, 2009 در 6:32 ق.ظ.

    کاملن با وزیر تامین مالی دبی هم عقیده ام. اگر زیربناها -نهادها- به شکل درستی شکل گرفته باشند اقتصاد دچار بحران می شود اما شکسته نمیشود. حداکثر باید نگران شد هیچ ترسی برای بازسازی وجود ندارد


نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: