مسائل قومی قابل حل است

وضعیت ایران و اخیرا عراق همیشه طوری جلوه می کرد که با خود می گفتم مسائل قومی ایران قابل حل نیست. از وقتی که به اروپا آمدم متوجه شدم در برخی از این کشورهای اروپایی نیز مسائل قومی به شکل جدی هنوز وجود دارد اما طوری مدیریت می شوند که اختلال جدی ایجاد نکند.  مثال بزنم.

در ایتالیا میان شمال و جنوب آن فرق و تفاوت بسیار است و نگاه مردم این دو منطقه خصوصا شمالی ها به جنوبی ها بسیار منفی است. در صحبت ها صریحا اشاره می کنند که فلانی اینجوری اینجوری است و جنوبی است!!!. یکی از مهاجرین می گفت که برخی ایتالیایی ها به مهاجرین خانه اجاره نمی دهند. معلم زبان ما گفت ناراحت نباش. 20 سال قبل نیز روی خانه ها نوشته بودند به جنوبی ها خانه اجاره داده نمی شود. از این دست حرفها خیلی زیاد است و به حوزه سیاست، نوع رای دهی نیز کشیده شده است. گفته بودم که زمانی حزب محبوب شمالی ها طرح جدایی شمال از جنوب ایتالیا را ترویج می کرد.

در بازدید کوتاهی که از اسپانیا داشتم دوستانم گفتند که در آنجا نیز مسئله جدی است. کسانی که در منطقه بارسلونا هستند داعیه جدایی دارند و خود را بیش از آنکه اسپانیایی بخوانند کاتانیایی می خوانند. در خوابگاه دانشجویان و به گمانم در شهر نیز از پنجره خانه ها پرچمی که نماد کاتتانیا بود آویزان بود. اوج قضیه در بازی های رئال مادرید و بارسلونا است که خون و خون کشی است.

در بلژیک اختلاف هلندی زبان ها و فرانسوی زبان ها مسئله ای جدی است و تا ماهها مانع از تشکیل دولت می شد.

در سوئیس فرانسوی زبانها، آلمانی زبان ها و ایتالیایی زبان ها حضور دارند. این ایتالیایی زبانها تلاش می کنند تا خود را در برابر هیمنه بقیه حفظ کنند.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: