قانون گرایی مدل جمهوری اسلامی

از قول مرحوم شهیدی نقل کرده اند که می گفت ما در ایران همه چیز از جنس «مسما به» آن را داریم. منظور او این است که ما «مثلا فلان چیز» را داریم نه خود آن را. مثلا پارلمان داریم نه خود پارلمان. پارلمان جایی است که خواست ملت و زور ملت در آن متجلی می شود اما در ایران پارلمان و مجلس ابزار دیگری از ابزارهای حکومت برای تحمیل خواست خود، صورت قانونی بخشیدن و جایزه سیاسی دادن به هوادارانش است. مثلا اطلاع رسانی داریم نه اطلاع رسانی. روزنامه و تلویزیون و رادیو هست اما باید اخباری مشخص و حرف هایی دیکته شده را بیان کنند و خیلی چیزها را بیان نکنند و یا به عکس بیان کنند. بگذریم

یکی از این مثلا چیزها، قانون و قانون گرایی است که این روزها از اسمش هم احساس تهوع به آدمی دست می زند. وقتی ضدقانون ترین ها حامی اجرای قانون می شوند می توان به شهید شدن واژه قانون و قانون گرایی اقرار کرد. ناگفته معلوم است که این هم یکی دیگراز خدمات جناب خاتمی به ایران است که دشمنان ملت را برای لعاب قانون کشیدن به خواسته هایشان جری کرد.

وقتی مسئولین جمهوری اسلامی سخن از قانون می گویند یاد قانونی بودن بستن فله ای مطبوعات، قانونی بودن سرکوب مخالفین، قانونی بودن نقض حقوق مردم می افتم. حال می خواهند یک بار دیگر قانون را مستمسکی برای برجای نشاندن باطلی دیگر کنند و خواسته های ناحق خود را در پس قانون و نهادهای قانونی تحمیل کنند. از دید آنها اعتراض مدنی غیرقانونی است اما حمله به مردم قانونی! به نازم به این ظرافت قانونی!!!

قانون در نزد ما اصولی غیرشخصی است که مبنای تخاصمات اجتماعی و سیاسی قرار می گیرد. قانون ترجمه خواست دیکتاتورها نیست بلکه داوری تا جای ممکن بی طرف میان بازیگران است. مجریان قانون نیز تا جای ممکن همین شان را باید داشته باشند. قانون از دید من، هزینه فکرکردن، چانه زنی، تدبیر و تعیین تکلیف در تک تک مسائل را کاهش می دهد و به جای اینکه در هر مسئله بشینیم و فکر کنیم که چه باید کرد، اصولی را وضع می کنیم تا هر بار دچار هزینه های تصمیم گیری نشویم. لذا قانون شان حداقل کردن هزینه های تصمیم گیری در تک تک مصادیق را دارد.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: