بازی بزرگان یا بازی کثیف سیاست

مدیریت را انجام امور از طریق دیگران تعریف کرده اند ولی نمی دانم که تعریف سیاست چیست. شاید نبرد قدرت یا نبرد تحمیل اراده یا …. . تعریفش هرچه باشد این واقعیت است که یکی از المان های بازی سیاست مردم هستند. مردمی که دانسته یا نادانسته، با تمایل قلبی یا با اکراه ابزار بازی قرار می گیرند. نوآوری مدرنیته این بود که از خشونت این بازی کم کند تا مردمی که در آن گرفتارند کمتر زیان کنند و کمتر آسیب ببینند.

من از این زاویه به جنگ غزه می نگرم. حماس می دانست که توان نبرد کلاسیک با اسرائیل را ندارد ولی این مزیت را داشت که حملات اسرائیل با تلفات مردم عادی همراه می شد که این فشاری جهانی برای متوقف کردن اسرائیل را به دنبال می داشت. اسرائیل هم می دانست که به سادگی نمی تواند به رزمندگان حماس دست یابد، لذا از حیله کثیف آسیب زدن به مردم عادی استفاده کرد تا فشار داخلی بر حماس را افزایش دهد. در جنگ لبنان هم شاهد بودیم که اسرائیل قادر نبود با رزمندگان حزب الله بجنگد و حداکثر 65 نفر آنها را به شهادت رساند ولی برای اینکه هزینه های حزب الله را بالا ببرد مردم عاد و تاسیسات زیربنایی  را بمباران می کرد تا جایی که رقم کشته های مردم عادی لبنان به 1000 رسید و خرابی ها افزون شد. توجیه نخ نما در تمام این جنایت ها هم این بود که رزمندگان حزب الله درمیان مردم پناه گرفته اند و ما آنها را هدف می گیریم. از این پس حزب الله و حماس می دانند که در جنگ های آتی با اسرائیل باید هزینه کشتار توده مردم را نیز در محاسبات شان وارد کنند.

تا اینجای کار ظاهرا اسرائیل باز هم زیان کرد چرا که این بار هم نتوانست به هدفش که فتح غزه و اضمحلال حماس بود دست یابد. آخرین روزها بوش آخرین فرصت ها برای اسرائیل بود که از حمایت نامشروط برخوردار باشد و بعید است که در دوره بعد به این راحتی بتواند چنین مجوزهایی برای حمله و کشتار بگیرد. در مورد کشته و زخمی های اسرائیل باید محتاط بود. خود آنها رقم 13 نفر را اعلام کرده اند که از روز سوم یا چهارم ثابت مانده ولی گردان های قسام آن را80 نفر اعلام می کنند. به نظرم عدد واقعی چیزی بین آنهاست. منطقی نیست که اسرائیل در روز اول حمله 3 کشته و 20 زخمی بدهد و بعد در 20 روز بعد هیچ تلفاتی نداشته باشد. به نظرم سانسور خبری در این زمینه در اسرائیل بسیار شدید است.

واقعیت تلخ دیگری که ایتالیا متوجه شدم این است که در اروپا و ظاهرا آمریکای شمالی هرگاه تظاهرات به نفع فلسطین راه می افتد عرب ها به صورت منسجم و چپ ها و محیط زیست گراها و فمینیست ها و خلاصه همه کسانی که ما آنها را به آرمانگرایی بی منطق متهم می کنیم شرکت می کنند. ظاهرا وضعیت اینگونه است که واقع گرایان یا راست ها در سراسر دنیا طرفدار اسرائیل و چپ ها و آرمنگرایان طرفدار فلسطین هستند. معدود افراد پولدار طرفدار اسرائیل و اکثریت عرب های فقیر و مهاجر اروپا طرفدار فلسطین. تضاد چپ و راست، آرمانگرایی و واقع گرایی به این شکل بر منازعه فلسطین و اسرائیل منطبق شده و چه کسی است که نداند زمانه ما زمانه واقع گرایی و راست گرایی است! تغییر وضعیت در این شرایط به نفع فلسطینی ها کار بس دشوار اما ممکنی است که آرام آرام صورت می گیرد. ماحصل همین تغییرات اندکی که با همت عده ای امیدوار در دنیا انجام می شود این بود که این بار BBC با سوگیری بسیار کمتری اخبار غزه را به خوبی پوشش داد و حدود دو هفته اخبار غزه را تیتر یک خود کرد که به نظرم بی سابقه بود تا جایی که داد اسرائیلی ها را در آورد.

نکته جالب دیگر در این جنگ، نبرد هکرهای طرفدار فلسطین و اسرائیل بود. اسرائیل تیمی را برای این کار مجهز کرده بود تا سایت های طرفدار فلسطین را مخدوش کنند. طرفدار فلسطین هماهنگ نشده اماخودجوش عمل کردند. کسانی که هک کردن بلدند و نسبت به این قضایا حساسیت دارند خود را برای واقعه های بعدی آماده کنند. حیف که من بلد نیستم.

۱ دیدگاه

 1. پیمان فیروزی said,

  ژانویه 22, 2009 در 9:23 ب.ظ.

  سلام علی جان
  در مورد BBC به نظرم از قبل ها مستقل ترین شبکه در زمینه پوشش اخبار فلسطین بوده.

  ارادت
  🙂


نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: