مسلمان هند و پاكستان

از همسايه و هم دانشگاهي هندي ام كه مسلمان نيز هست شنيدم كه مي گفت: وقتي ميان پاكستان و هند مسابقه ورزشي برقرار است، وقتي پاكستان پيروز مي شود، مسلمانان هند جشن گرفته و در خيابان به هم شيريني مي دهند و فشفشه هوا مي كنند اما وقتي كه هند پيروز مي شود هندوها جشن مي گيرند.

اين واقعيت نشان مي دهد كه مسلمانان هند، با آنكه در هند زندگي مي كنند خود را متعلق به آنجا نمي دانند كمااينكه اين دوست ما مي گفت كه با اينكه نظام هند سكولار و بي طرف مذهبي است و مسلمانان هند قريب 30 درصد جمعيت آنجا را تشكيل داده و مهمترين شركت هاي تجاري هندي متعلق به مسلمانان است، ولي اين كشور نهايتا مال هندوهاست. آري ظاهرا دل و جان مسلمانان هند در پاكستان است با وجود آنكه دولت هند براي جذب مسلمانان هند اقدام به ايجاد و ساخت بيمارستان، دانشگاه، مدرسه و امثالهم در مناطق مسلمان نشين كرده است.

دوست ما مي گفت كه دائما اخبار پاكستان را مي خوانده اما اخيرا ديگر رغبتي به خواندن آن ندارد چرا كه دائما اخبار منفي از آنجا مي شنود و آزرده مي شود. وضعيت اقتصادي پاكستان بسيار خراب است. آصف زرداري به نقل او، فاسدترين رئيس جمهور دنياست. سياست مداران هند به جزو پرويز مشرف عموما از 18 خانواده پولدار هستند. مثلا بي نظير بوتو از خانواده اي است كه اكثر زمين هاي ايالت سند را در اختيار دارد. يا گيلاني وي نيز از خانواده اي است كه صنايع بزرگ را در اختيار دارند. دوست ما همانند ديگر آدم هايي كه ديدم ضد آمريكايي است و مي گفت مشرف خوب نبود چون با آمريكا همكاري كرد ولي لااقل فاسد و دزد نبود.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: