مسخره بازی منحصر به ما ایرانیان نیست

دنی رودریک در مطلب اخیر خود آورده که در دهه هشتاد تلاش شد تا اسم دانشکده کندی دانشگاه هاروارد عوض شود چرا که بدلیل حاکمیت جمهوری خواهان جذب منابع مالی با این اسم (کندی از دمکراتها بود) به راحتی ممکن نبود. اتفاقا دمکرات های حاکم بر ایالت ماساچوست خبردار می شوند و اسم خیابانی که به این دانشکده می رسید را عوض کرده و به خیابان کندی تغییر نام می دهند.

قبلا این جمله یک قاضی آمریکایی که در دهه 40 از ایران بازدید کرده بود را گفته بودم که هیچ دو ملتی شبیه تر از ایران و آمریکا نیست.

3 دیدگاه

 1. اسماعیل said,

  مارس 9, 2008 در 1:59 ب.ظ.

  حرف درستی است حتی من به شما می توانم بگویم از نطر فرهنگی و رفتار مردم عادی هم آمریکایی ها و ایرانی ها به هم شبیه هستند اگر فقط به شیوه ها نگاه کنیم خیلی می شود شباهت دید. ولی بر عکس مردم آمریکا با اروپا در رفتار و فرهنگ متفاوتند.
  این تجربه شحصی خودم است چون در هرسه مکان مدتی از عمرم را زیسته ام.

 2. مارس 9, 2008 در 2:47 ب.ظ.

  من نمی دانم این عبارت خیلی ادعای بزرگ و بزعم من گزافی است.
  از لحاظ فرهنگی، ایرانیان فرهنگی همبسته دارند، در حالی آمریکاییان فرهنگی گسسته، ایرانیان مای جمعی دارند که آمریکاییان ندارند، از لحاظ مردم شناختی هم ایرانیان بسیار با آمریکاییان متفاوتند. از لحاظ جغرافیایی که می توان آن را به مطالعات مردم شناسی هم مربوط کرد باز ایرانی ها کجا، آمریکایی ها کجا، از لحاظ سطح آموزش و متغیرهای کیفی، که خیلی تفاوت وجود دارد. از نظر تاریخی هم که روند تاریخی دو ملت کاملا متفاوت است.
  بنظرم با یک مشاهده ناقص چنین نتیجه ای گرفتن کمی ناقص و البته ناممکن باشد.
  اصولا جامعه شناسان ایرانی ها را در مطالعات بین کشوری با آلمان، فرانسه، ایتالیا و امثالهم نزدیکتر دیده اند، من تابحال ندیده ام کسی ایران را به آمریکا به لحاظ فرهنگی و مردم شناسی نزدیک ببیند.

 3. اسماعیل said,

  مارس 11, 2008 در 5:11 ب.ظ.

  آقا صادق من تجربه شخصی خودم را گفتم خصوصا در امور منفی اجتماعی بسیار ما و آمریکایها به هم شبیه هستیم!!!! این چیزی است که من از نزدیک خودم حس کردم
  هرچند شاید اگر از زاویه دیگری نگاه کنی می توان گفت هیچ سنخیتی باهم نداریم-خصوصا از نطر سا ختار نهادهای اجتماعی- من که شخصا رفتار مردم امریکا را بیشتر شبیه ایرانیها دیدم تا اروپایی ها !!!!!!


نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: