دمکراسی و توسعه اقتصادی

در مورد معنای دمکراسی خیلی حرف زده شده و احتمال کسی رغبت ندارد بیشتر بشنود اما هنوز درک درستی از آن وجود ندارد.

1- مکانیزمی برای ارضای شهیوت قدرت: در دیکتاتوریها فقط برخی افراد می توانند چنین شهوتی را برآورده کنند اما دمکراسی این مجال را برای همه علاقه مندان فراهم می کند. با این تعریف روشن است که دمکراسی ربطی به رشد اقتصادی و توسعه نخواهد داشت.

2- مکانیزم تصمیم گیری جمعی در مورد کالاهای عمومی: روشی است که از طریق آن خصوصا انتخابات مردم در مورد میزان عرضه کالاهای عمومی نظر خود را اعلام می کنند و مبنای تصمیم گیری قرار می دهند. می توان حالتی را تصور کرد که یک دیکتاتور نیز به میزان کافی کالای عمومی عرضه کند فلذا رشد اقتصادی بوجود آورد. لذا بازهم توسعه صددرصد در گرو دمکراسی نیست اما احتمال اینکه دیکتاتور به اندازه کافی عاقل باشد امری نیست که بتوان روی آن حساب کرد. مضاف بر اینکه لزوما تصمیم گیریها ی جمعی مبتنی بر انتخابات به عرضه کالای عمومی به مقدار بهینه منتهی نخواهد شد.

3- مکانیزمی برای کنترل قدرت حاکمان و برکنار کردن آنها: در این تعبیر دمکراسی حکم نظام بازخورد و اصلاح کننده ای دارد و برای تصحیح خطاهای بزرگ ضروری است. برای این نمونه موارد متعددی در اختیار است که نشان داد سیاست مداران اگر فاقد مهار باشند می توانند یک جامعه را به تباهی بکشانند اما اگر جامعه ای خوشبخت باشد و گیردیکتاتور مصلح بیفتد بازهم می تواند به توسعه برسد. مثل مالزی و برخی کشورهای عربی. لذا باز هم میان دمکراسی و توسعه اقتصادی رابطه یک به یک برقرار نیست.

2 دیدگاه

 1. اسماعیل said,

  نوامبر 22, 2007 در 3:28 ب.ظ.

  مدتها بود که می خواستم این مطلب را بیان کنم دیدم شمادر این پست به زیبا ترین نوعی بیان کرده اید. به مثال آخرتان چین را را هم اضافه کنید که با وجود اینکه دموکراسی کامل نیست اما رشد و تو سعه اقتصادی در این کشور سرعت خوبی دارد.
  ما که گیر دیکتاتوری غیر عاقل و دموکراسی ناقص افتاده ایم چه کنیم ؟!!!

 2. داریا said,

  نوامبر 24, 2007 در 2:12 ب.ظ.

  از کلمه «دمکراسی» برای توضیح ساختار قدرت استفاده کرده اید.که کاربرد صحیحی نیست.
  «دمکراسی» مکانیزمی برای توضیح بنیاد آزادی است نه قدرت.
  کمتر کسی از دمکراسی تصاحب قدرت به وسیله توده مردم یا تامین نوبتی شهوت قدرت برای علاقه مندان به آن را مد نظر دارد.بر عکس این مصون نگاه داشتن آزادی است که بنیان دمکراسی را تشکیل می دهد.
  فقدان دمکراسی حقوق و آزادی های مشروع و معروف افراد را در معرض خطر قرار می دهد.حقوق و آزادی هایی که برای رشد اقتصادی و توسعه اجتماعی ضروری هستند.


نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: